Jumper Kablo

Jumper Kablo

Bir çeşit bağlantı kabloları diyebiliriz. Breadbord ve arduino arasında bağlantı kurmak için 
oldukça kullanışlıdır. Uçlarında erkek ve dişi girişlerin bulunmasına göre 3 çeşit jumper kablo bulunmaktadır.

1- Erkek – erkek (Genelikle arduino projelerimizde bu tür jumper kablo kullanılır)
2- Erkek – dişi
3- Dişi – dişi

Analog İşlemler

Analog İşlemler

Analog dünya ise biraz daha farklı bir yapıya sahip; 0-1023 üzerinde değerlere sahip olacak
şekilde geniş bir aralığı bulunuyor. Dijital dünya ile ayrım yapmak istersek şöyle örnekleyebiliriz; elinizde bir ürün varlığı ve yokluğunu dijital dünyada açıklayabiliyoruz. Fakat bu üründen çok sayıda veya az sayıda var diyebilmemiz için analog dünyaya ihtiyaç duyuyoruz. Bununla birlikte farklı bir örneklemeye daha ihtiyaç duyuyorum; günlük yaşantımızda var veya yok un yanında bir çok değerle ve ihtimalle karşı karşıya gelebiliyoruz bu değerlerin ve ihtimallerin kontrol edilmesi yine analog dünya sayesinde mümkün oluyor.

Arduino UNO kartında A0, A1, A2, A3, A4, A5 olmak üzere 6 adet analog pin bulunuyor. Analog olarak 0-5 volt arası gerilimi 5/1024 hassasiyet ile alıp verebilir. IN olarak kullanıldığında cihazların verdiği gerilimi ölçebiliriz. Bu pinler 0 ile 1023 arasında toplam 1024 adet sayısal değer alıyor ve veriyor. Pinleri giriş olarak kullanmak için void setup altında pinMode(pinno, INPUT); çıkış olarak kullanmak için pinMode(pinno, OUTPUT); ve void loop altında genel olarak analogWrite(); ve analogRead(); kodlarını kullanıyoruz.

Arduino ile ne yapabiliriz?

1. Kolay bir şekilde çevresiyle etkileşime girebilen sistemler tasarlayabilirsiniz,
2. Arduino kütüphaneleri ile mikro denetleyicileri kolaylıkla programlayabilirsiniz,
3. Analog ve dijital girişleri sayesinde analog ve dijital verileri işleyebilirsiniz, 
4. Sensörlerden gelen verileri kullanabilirsiniz,
5. Dış dünyaya çıktılar (ses, ışık, hareket vs…) üretebilirsiniz.

Arduino ile ne yapamayız:
∞ Arduino projelerinizi sihirli bir şekilde bitirebileceğiniz bir “sihir” değildir.
∞ Sıfır elektronik bilgisiyle Arduino ile bir şeyler yapmanız çok zor. Hazır örneklerden gitseniz bile bir yerde tıkanmaya başlarsanız. Arduino ile birlikte elektronik de öğrenmelisiniz.
∞ Gerçek zamanlı sinyal işleme, kamera görüntüsü aktarma gibi ağır işleri yapamazsınız. (Arduino Due ile bu kısmen mümkün hale geldi)
∞ Üzerinde Android, Windows , Linux gibi işletim sistemleri çalıştıramazsınız. Bu tür çalışmalar yapmak için Rasperry Pi, Beagle Bone vs.. gibi kartlara bakabilirsiniz.

Arduino Nedir?

Arduino bir Giriş/Çıkış (Input/Output) kartı ve Processing dilinin uygulamasını barındıran bir 
fiziksel programlama platformudur.

Arduino tek başına çalışan interaktif nesneler oluşturmak için kullanıldığı gibi bilgisayar üzerinde çalışan yazılımlarda da kullanılabilir.

Örneğin Macromedia Flash, Processing, Max/MSP ve birçok daha yazılıma bağlayabilir ve özgürce geliştirmeler yapabilirsiniz.Arduino için hazır üretilmiş kartlar satın alabilirsiniz veya kendi Arduinokartlarınızı üretmek isterseniz donanım tasarımı ile ilgili bilgiler mevcuttur. Kendi Arduino kartınızı oluşturup kullanabilir, klonlayabilir ve satabilirsiniz.Arduino kartlarının donanımında bir adet Atmel AVR mikrodenetleyici (ATmega328, ATmega2560 vb) , programlamayabilmek ve diğer devrelerle bağlantı kurabilmek için yan elemanlar bulunur.Arduino kolay kullanılabilir ve esnek bir yazılım/donanım mimarisine sahip, açık kaynak (open source) ailesine mensup bir elektronik geliştirme kartıdır.Arduino yukarıda da belirttiğim gibi tamamen açık kaynağın bir eseridir.

Açık kaynaklı donanım : Arduino kartlarının devre tasarımları tamamen açık, isteyen istediğini üretebilir ve satabilir.
Açık kaynaklı yazılım : Arduino IDE ile geliştirme yapabilirsiniz. Platformdan bağımsız bir şekilde çalışabilirsiniz. MacOS, Linux ya da Windows ta özgürce projelerinizi geliştirebilirsiniz.